Kimler Web Tasarımcısı Olabilir?

Kimler Web Tasarımcısı Olabilir?

 

Web tasarımı, uzun zamandan beri bilinen bir alandır ve bu tasarımları yapan kişilere Web Tasarım Uzmanı denmektedir. Genellikle Bilgisayar Mühendisliği, Grafik Tasarım ya da Web Tasarım ve Kodlama gibi bölümlerden mezun olanlar bu mesleği icra etmektedir. Peki başka kimler web tasarımcısı olabilir?

 

Nasıl Web Tasarımcısı Olunur?

 

Web tasarımcısı olabilmek için herhangi bir okuldan mezun olma şartı aranmamaktadır ancak; ilgili bölümlerden mezun olan kişiler herhangi bir yerde işe başlamak istediklerinde diplomaları ile fark yaratmaktadır. Web bilgisini kanıtlayabilmek için sertifika ya da diplomaya ihtiyaç duyulmaktadır. Kimler web tasarımcısı olabilir? Sorusunun yanıtına tam karşılık olarak, herkes web tasarımcısı olamaz yanıtını verebiliriz. Çünkü; web tasarımı yapabilmek için aynı zamanda çok iyi bir bilgisayar bilgisine de sahip olmak gerekmektedir. Web tasarımcısı olabilmek için gereken şartlar aşağıda yer almaktadır.

 

  • Her işte olduğu gibi web tasarım işinde de çekirdekten yetişmek gerekmektedir. Özellikle bu işi yapan bir firmada çalışmadan web tasarım ile alakalı bilgiyi edinebilmek kolay olmamaktadır.
  • Kimler web tasarımcısı olabilir? Sorusuna bir diğer yanıt ise, eğitimden geçmektedir. İlgili bölümden mezun olmak, kişiyi mezun olduğu andan itibaren web tasarımcısı yapar.
  • Bazı özel kurslar bu alanda eğitim vermekte ve kurs sonunda sertifika teslim etmektedir. Kurslar kısa zamanlı programlar olduğu için çok etkili olmamaktadır ancak; Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslar tavsiye edilmektedir.